National Film Awards 2022 Winners List | 68th National Film Awards Full List of Winners | List of winners of the 68th National Film Awards 2022

The prestigious 68th National Film Awards ceremony was held in New Delhi today (July 22, 2022), and we are delighted to see who all will be congratulated with the national award. This year, more than 300 feature films and 150 other films are competing for prizes in fifty categories. The films are in thirty different languages.

Actor Ajay Devgn and Suriya shared best actor awards for their films

Tanhaji: The Unsung Warrior

and

Soorarai Pottr
u, respectively, and as netizens expected, actress Aparna Balamurali won the best actress award for

Soorai Pottru.

Here is the full list of National Film Awards 2022 winners:

Best Actress:
Aparna Balamurali (Soorarai PottruTamil)

Best actor:
Surya (Soorarai PottruTamil) & Ajay Devgn (Tanhaji: The Unsung WarriorHindi)

Best Screenplay:

Soorarai Pottru
(Tamil) Screenwriter: Shalini Usha Nair & Sudha Kongara

mandela
(Tamil); Dialogue: Madonna Ashwin

Best Cinematography:
Avijatrik (Apu’s wanderlust) (Bengali); Cameraman: Supratim Bhol

Best Female Playback Singer:

AK Ayyappanam Koshiyum
(malayalam); Singer: Nanchamma

Best Male Playback Singer:

Mi Vasantrao

(I am Vasantrao) (Marathi); Singer: Rahul Deshpande

Best Child Artist:

Yes yes
(Marathi); Child Artist: Anish Mangesh Gosavi

Sumi
(Marathi); Child artist: Akanksha Pingle and Divyesh Indulkar

Best Supporting Actress:

Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum
(Tamil); Supporting Actress: Lakshmi Priya Chandramouli

Best Supporting Actor:

AK Ayyappanam Koshiyum
(malayalam); Supporting Actor: Biju Menon

national-film-awards-2022-full-list-of-winners-ajay-devgn-suriya-win-big

FEATURE FILM AWARDS

Best Telugu Film:

Color pictures

Best Tamil Film:

Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

Best Malayalam Film:

Thinkalazcha Nishchayam

Best Marathi Film:

Gostha Eka Paithanichi

Best Kannada Film:

Dolla

Best Hindi Film:

Junior Tools

Best Bengali Film:

Avijatrik

Best Assamese Film:

Bridge

Best Action Direction Award:

AK Ayyappanam Koshiyum

Best choreography:

Natyam
(Telugu)

Best lyrics:

Saina
(Hindi)

Best Musical Direction:

Ala Vaikunthapurramuloo
(Telugu) – Music Director (Songs): Thaman S

Soorarai Pottru
(Tamil) – Music Director (background music): GV Prakash Kumar

Best makeup artist:

Natyam
(Dance)(Telugu); Makeup artist: TV Rambabu

Best Costumer:

Tanhaji: The Unsung Warrior
(Hindi); Costume designers: Nachiket Barve & Mahesh Sherla

Best Production Design:

Chapel
(Chapel) (Malayalam); Production designer: Anees Nadodi

Best Editing:

Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

(Tamil); Publisher: Sreekar Prasad

Best audiography:

Dolla
(Kannada); Sound engineer (only for films with synchronized sound): Jobin Jayan

Mi Vasantrao
(I am Vasantrao) (Marathi); Sound engineer: Anmol Bhave

Malik
(malayalam); Re-recording of the final mixed track: Vishnu Govind & Sree Sankar

Best profitable film:

To chase

Best movie age:

Semkhor

Best Haryanvi Movie:

Dada Lakhmi

Special Mentions:

Vaanku
(malayalam),

June

(marathi),

Avwanchhit

(Marathi) and

Godakaath

(marathi),

Junior Tools

(Hindi)

NON FEATURE FILMS

Best Narrator/Voiceover:

Rhapsody Of Rains – Kerala Monsoons
(English) Shobha Tharoor Sreenivasan

Best Musical Direction:

1232 Kms: Marenge Toh Wahin Jaakar
(Hindi) Vishal Bhardwaj

Best editing:

Borderlands
(Bengali, Nepalese Manipuri, Hindi and Punjab) Anandi Athaley

Best sound recorder out there:

Jadui Jangal

(Hindi) Sandeep Bhati and Pradeep Lekhwar

Best audiography:

pearl of the desert
(Rajasthani) Ajit Singh Rathore

Best Cinematography:

Shabdikkunna Kalappa
(Talking Pillow) (Malayalam) Nikhil S Praveen

Better guidance:

Oh it’s Bhanu
(English, Tamil, Malayalam and Hindi) RV Ramani

Best Family Values ​​Film:

kumkumarchan
(Worship of the Goddess) (Marathi)

Best short fiction film:

Kachichinithu
(The boy with a gun) (Karbi)

Special Jury Prize:

Admitted
(Hindi and English)

Best Investigative Film:

The Savior: Brig Pritam Singh
(Punjabi)

Best exploration film:

Roll the ball
(English and Hindi)

Best Educational Film:

dreaming of words
(malayalam)

Best Social Issues Film (Shared)

Justice delayed but done
(Hindi)

Three sisters
(Bengali)

Best environmental film:

Manah Aru Manuh
(Manus and the people) (Assamese)

Best Promotional Film:

Overcome Challenges
(English)

Best science and technology films:

On The Brink Season 2 – The Bats
(English)

Best artistic and cultural film:

Naadada Navaneeta –
DR PT Venkateshkumar (Kannada)

Best Biographical Film:

Fake
(Manipuri)

Best ethnographic film:

Mandal Kebol
(Hindi)

Best Non-Feature Debut by a Director:

Pariah
(Marathi and Hindi)

Best non-feature film:

Ana’s testimonial

Most Film-Friendly State Award:
Madhya Pradesh

Best film book:
The longest kiss

Best book on cinema (special mention):
Cinema Kali Paine Kalira.

Congratulations to the winners!

Leave a Comment